Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Women Members of the NSW Parliament - 1925 to present

Women Members of the NSW Parliament - 1925 to present

​​​​
Women Members of the NSW Legislative Assembly

NAME PERIOD SERVED
Millicent PRESTON - STANLEY ( NAT)
MLA Eastern Suburbs

1925 - 1927
Mary Lily May QUIRK (ALP)
MLA Balmain

1939 - 1950
Lilian FOWLER (ALP)
MLA Newtown

1944 - 1950
Mary MEILLON (LIB)
MLA Murray

1973 - 1980
Rosemary Irene FOOT (LIB)
MLA Vaucluse
Deputy Leader of Opposition

1978 - 1986
1983 - 1986
Janice Ann CROSIO ( ALP)
MLA Fairfield
Smithfield
Minister Natural Resources
Minister Local Government and
Minister Water Resources
Minister Local Government and
Minister Water Resources
Assistant Minister for Transport

1981 - 1988
1988 - 1990
1984 - 1986

1986 - 1987


1987 - 1988
Wendy Susan MACHIN (NAT)
MLA Gloucester
Manning
Port Macquarie
Chairman of Committees
Minister for Consumer Affairs and Minister Assisting
the Minister for Roads
Minister for Consumer Affairs, Minister Assisting the Minister for
Roads and Minister Assisting the Minister for Transport

1985 - 1988
1988 - 1991
1991 - 1996
1989 - 1993

1993

1993 - 1995
Pamela Diane ALLAN (ALP)
MLA Wentworthville
Blacktown
Wentworthville
Minister for the Environment

1988 - 1991
1991 - 1999
1999 - 2007
1995 - 1999
Anne Margaret COHEN (LIB)
MLA Minchinbury
Badgerys Creek
Chief Secretary and Minister for Administrative Services
Chief Secretary and Minister for Administrative Services and
Minister Assisting the Premier on the Status of Women
Chief Secretary and Minister for Administrative Services

1988 - 1991
1991 - 1995
1991 - 1992

1992
1992 - 1995
Dawn FRASER (IND)
MLA Balmain

1988 - 1991
Clover MOORE (IND)
MLA Bligh

1988 - 2012
Sandra Christine NORI (ALP )
MLA McKell
Port Jackson
Parliamentary Secretary
Minister for Small Business and Minister for Tourism
Minister for Women
Minister for Tourism and Sport and Recreation, Minister for Women
Minister for Tourism and Sport and Recreation, Minister for Women and Minister Assisting the Minister for State Development

1988 - 1991
1991 - 2007
1995 - 1999
1999 - 2003
2002 - 2003
2003 - 2005
2005 - 2007
Robyn READ (IND)
MLA North Shore

1988 - 1991
Deirdre Mary GRUSOVIN (ALP)
MLA Heffron

Minister for Consumer Affairs and Assistant Minister for Health
Minister for Consumer Affairs, Minister for Small Business and
Assistant Minister for Health

See also Legislative Council List

1990 - 2003

1986 - 1987

1987 - 1988
Kerry Anne CHIKAROVSKI (LIB)
MLA Lane Cove
Minister for Consumer Affairs and
Assistant Minister for Education
Minister for Industrial Relations and Employment and
Minister for the Status of Women
Leader of the Opposition

1991 - 2003

1992 - 1993

1993 - 1995
1998 - 2002
Elizabeth Anne KERNOHAN (LIB)
MLA Camden

1991 - 2003
Faye LO PO' (ALP)
MLA Penrith
Minister for Consumer Affairs and Minister for Women
Minister for Fair Trading and Minister for Women
Minister for Community Services, Minister for Ageing, Minister for Disability Services and Minister for Women

1991 - 2003
1995
1995 - 1997
1997 - 2002
Jillian Gell SKINNER (LIB)
MLA North Shore
Minister for Medical Research
Minister for Health

1994 - 2017
2011 - 2015
2011 - 2017
Gabrielle Mary HARRISON (ALP)
MLA Parramatta
Minister for Sport and Recreation

1994 - 2003
1995 - 1999
Marie Therese ANDREWS (ALP)
MLA Peats

1995 - 2011
Diane BEAMER (ALP)
MLA Badgery's Creek
Mulgoa
Minister for Juvenile Justice, Minister for Western Sydney, and Minister Assisting the Minister for Infrastructure and Planning (Planning Administration)
Minister for Western Sydney, Minister for Fair Trading and Minister Assisting the Minister for Commerce

1995 - 1999
1999 - 2011
2003 - 2005

2005 - 2007
Marie Ann FICARRA (LIB)
MLA Georges River
See also Legislative Council List

1995 - 1999
Jill Griffiths HALL (ALP)
MLA Swansea

1995 - 1998
Reba Paige MEAGHER (ALP)
MLA Cabramatta
Parliamentary Secretary
Minister for Fair Trading, and Minister Assisting the Minister for Commerce
Minister for Community Services and Minister for Youth
Minister for Health

1995 - 2008
1999 - 2003
2003 - 2005
2005 - 2007
2007 - 2008
Peta Luise SEATON (LIB)
MLA Southern Highlands

1996 - 2007
Lorna June STONE (LIB)
MLA Sutherland

1997 - 1999
Cherie Anne BURTON (ALP)
MLA Kogarah
Parliamentary Secretary
Minister for Housing and Minister Assisting the Minister for Health (Mental Health)

1999 - 2015
2003 - 2005
2005 - 2007
Katrina Ann HODGKINSON (NAT)
MLA Burrinjuck
MLA Cootamundra
Minister for Primary Industries
Minister for Small Business
Assistant Minister for Tourism and Major Events
Parliamentary Secretary

1999 - 2015
2015 - 2017 
2011 - 2015
2011 - 2014
2014
2015 - 2016
Alison Patricia MEGARRITY (ALP)
MLA Menai
Parliamentary Secretary
Assistant Speaker

1999 - 2011
2003 - 2007
2007 - 2011
Marianne Frances SALIBA (ALP)
MLA Illawarra
Parliamentary Secretary

1999 - 2007
2003 - 2007
Barbara Mazzel PERRY (ALP)
MLA Auburn
Minister for Juvenile Justice, Minister for Western Sydney, Minister assisting the Premier on
Citizenship
Minister for Local Government and Minister Assisting the Minister for Health (Mental Health)
Minister for Local Government and Minister Assisting the Minister for Health (Mental Health and Cancer)
Minister for Local Government, Minister Assisting the Minister for Planning, and Minister Assisting the Minister for Health (Mental Health)
Minister for Local Government, Minister for Juvenile Justice, Minister Assisting the Minister for Planning, and Minister Assisting the Minister for Health (Mental Health).

2001 - 2015
2007- 2008

2008- 2009
2009
2009 - 2010

2010 - 2011
Judith HOPWOOD (LIB)
MLA Hornsby

2002 - 2011
Gladys BEREJIKLIAN (LIB)
MLA Willoughby
Minister for Transport
Minister for the Hunter
Treasurer
Minister for Industrial Relations
Premier

2003 -
2011- 2015
2014 - 2015
2015 - 2017
2015 - 2017
2017 -
Linda BURNEY (ALP)
MLA Canterbury
Parliamentary Secretary
Minister for Fair Trading, Minister for Youth, Minister for Volunteering
Minister for Community Services
Minister for Community Services, Minister for Women
Minister for Community Services and Minister for the State Plan
Deputy Leader of the Opposition

2003 - 2016
2005 - 2007
2007 - 2008
2008 - 2009
2009
2009 - 2011
2011 - 2016
Angela D'AMORE (ALP)
MLA Drummoyne
Parliamentary Secretary

2003 - 2011
2008 - 2010
Tanya Rachelle GADIEL (ALP)
MLA Parramatta
Parliamentary Secretary
Deputy Speaker

2003 - 2011
2007 - 2008
2008 - 2011

Shelley Elizabeth HANCOCK (LIB)
MLA South Coast
Speaker
Minister for Local Government


2003 -
2011- 2019
2019 -
Noreen HAY (ALP)
MLA Wollongong
Parliamentary Secretary
Opposition Whip

2003 - 2016
2007 - 2011
2015 - 2016
Virginia JUDGE (ALP)
MLA Strathfield
Parliamentary Secretary
Minister for Fair Trading, Minister for Citizenship and Minister assisting the Premier on Arts
Minister for Fair Trading, and Minister for the Arts

2003 - 2011
2007 - 2008
2008 - 2009
2009 - 2011
Kristina Kerscher KENEALLY (ALP)
MLA Heffron
Minister for Aging and Disability Services
Minister for Planning and Minister for Redfern Waterloo
Minister for Planning, Minister for Infrastructure, and Minister for Redfern Waterloo
Premier, and Minister for Redfern Waterloo

2003 - 2012
2007 - 2008
2008 - 2009
2009
2009 - 2011
Karyn Lesley PALUZZANO (ALP)
MLA Penrith
Parliamentary Secretary

2003 - 2010
2008 - 2010
Dawn Elizabeth FARDELL (IND)
MLA Dubbo

2004 - 2011
Carmel Mary TEBBUTT (ALP)
MLA Marrickville
Minister for Juvenile Justice, Minister Assisting the Premier on Youth and Minister
Assisting the Minister for the Environment
Minister for Community Services, Minister for Ageing, Minister for Disability Services,
Minister for Juvenile Justice and Minister Assisting the Premier on Youth
Minister for Community Services, Minsiter for Ageing, Minister for Disability Services and Minister for Youth
Minister for Education and Training
Minister for Aboriginal Affairs
Deputy Premier, Minister for Climate Change and the Environment and Minister for Commerce
Deputy Premier, and Minister for Health

see also Legislative Council List

2005 - 2015
1998- 2005

1999- 2002
2002- 2003
2003- 2005

2005- 2007
2005
2008- 2009
2009 - 2011
Verity Helen FIRTH (ALP)
MLA Balmain
Minister for Women, Minister for Science and Medical Research, Minister Assisting the Minister for Health (Cancer) and Minister Assisting the Minister for Climate Change, Environment and Water (Environment)
Minister for Climate Change and the Environment, Minister for Women, Minister for Science and Medical Research, and Minister Assisting the Minister for Health (Cancer)
Minister for Education and Training, and Minister for Women
Minister for Education and Training

2007 - 2011
2007 - 2008


2008

2008 - 2009
2009 - 2011
Prudence Jane GOWARD (Lib)
MLA Goulburn
Minister for Family and Community Services

Minister for Women
Minister for Planning
Minister for Mental Health
Minister for Medical Research
Assistant Minister for Health
Minister for the Prevention of Domestic Violence & Sexual Assault
Minister for Social Housing

2007 - 2019
2011 - 2014
2017 - 2019
2011 - 2017
2014 - 2015
2015 - 2017
2015 - 2017
2015 - 2017
2015 - 2019
2017 - 2019
Sonia Kathleen HORNERY (ALP)
MLA Wallsend
Parliamentary Secretary

2007 -
2007 - 2009

Jodi Leyanne McKAY (ALP)
MLA Newcastle
Minister for Tourism and Minister for the Hunter
Minister for Science and Medical Research
Minister Assisting the Minister for Health (Cancer)
Minister for Small Business
Minister for Commerce
Minister for Women

see also later entry - also elected in Strathfield in 2015.


2007 - 2011
2008 - 2011
2008 - 2011
2008 - 2009
2008 - 2009
2009
2009 - 2011
Lylea Anne McMAHON (ALP)
MLA Shellharbour
Parliamentary Secretary

2007 - 2011
2008 - 2009
2010 - 2011
Tanya DAVIES (LIB)
MLA Mulgoa
Parliamentary Secretary
Minister for Mental Health
Minister for Women
Minister for Ageing

2011 -
2015 - 2017
2017 - 2019
2017 - 2019
2017 - 2019
Melanie Rhonda GIBBONS (LIB)
MLA Menai
MLA Holsworthy
Parliamentary Secretary

2011 - 2015
2015 -
2019 -
Tania MIHAILUK (ALP)
MLA Bankstown

2011 -
Robyn Mary PARKER (LIB)
MLA Maitland
Minister for the Environment, Minister for Heritage
See also Legislative Council list

2011 - 2015
2011 - 2014
Roza Eva Maria SAGE (LIB)
MLA Blue Mountains

2011 - 2015
Gabrielle Cecelia UPTON (LIB)
MLA Vaucluse
Parliamentary Secretary

Minister for Sport and Recreation
Minister for Family and Community Services
Attorney-General
Minister for the Environment
Minister for Local Government
Minister for Heritage

2011 -
2011 - 2013
2019 -
2013 - 2014
2014 - 2015
2015 - 2017
2017 - 2019
2017 - 2019
2017 - 2019
Anna WATSON (ALP)
MLA Shellharbour
Opposition Whip

2011 -
2019 -
Leslie Gladys WILLIAMS (LIB) formerly Nationals
MLA Port Macquarie
Parliamentary Secretary

Minister for Early Childhood Education
Minister for Aboriginal Affairs
Assistant Minister for Education
Deputy Speaker

2011 -
2014 - 2015
2017 - 2019
2015 - 2017
2015 - 2017
2015 - 2017
2019 -
Jodie HARRISON (ALP)
MLA Charlestown

2014 -
Jennifer Kathleen AITCHISON (ALP)
MLA Maitland

2015 -
Prudence (Prue) Ann CAR (ALP)
MLA Londonderry

2015 -
Yasmin Maree CATLEY (ALP)
MLA Swansea
Deputy Leader of the Opposition

2015  -
2019 -
Trisha (Trish) Lee DOYLE (ALP)
MLA Blue Mountains

2015 -
Julia Dorothy FINN (ALP)
MLA Granville

2015 -
Joanna (Jo) Elizabeth HAYLEN (ALP)
MLA Summer Hill

2015 -
Jenny LEONG (Greens)
MLA Newtown

2015 -
Jodi Leyanne McKAY (ALP)
MLA Strathfield
Leader of the Opposition

see also earlier record - also elected in 2007 in Newcastle

2015 -
2019-
Melinda Jane PAVEY (NATS)
MLA Oxley
Minister for Roads, Maritime and Freight
Minister for Water, Property and Housing
see also Legislative Council list

2015 -
2017 - 2019
2019 -
Eleni Marie PETINOS (Lib)
MLA Miranda
Parliamentary Secretary

2015 -
2019 -
Kathleen (Kathy) SMITH (ALP)
MLA Gosford

2015 - 2017
Tamara Francine SMITH (Greens)
MLA Ballina

2015 -
Kate Rebecca WASHINGTON (ALP)
MLA Port Stephens

2015 -
​Sophie COTSIS  (ALP)
MLA Canterbury
See also Legislative Council list

2016 -
​Liesl Dorothy TESCH (ALP)
MLA Gosford

2017 -
​Felicity Lesley WILSON (LIB)
MLA North Shore

2017 -
​Stephanie Anne COOKE (NATS)
MLA Cootamundra
Parliamentary Secretary

2017 -
2019 -
Helen Jennifer DALTON (Shooters, Fishers and Farmers Party)
MLA Murray

2019 -
Wendy Elizabeth LINDSAY (LIB)
MLA East Hills

2019 -
​Marjorie Spooner O'NEILL (ALP)
MLA Coogee

2019 -

Robyn Anne PRESTON (LIB)
MLA Hawkesbury


2019 -
Janelle Anne SAFFIN (ALP)
MLA Lismore
see also Legislative Council list

2019 -
​Wendy Margaret TUCKERMAN (LIB)
MLA Goulburn

2019 -
Lynda Jane VOLTZ (ALP)
MLA Auburn
See also Legislative Council list

2019 -



Women Members of the NSW Legislative Council

NAME PERIOD SERVED
Catherine Elizabeth GREEN (ALP)
MLC

1931 - 1932
Ellen WEBSTER (ALP)
MLC

1931 - 1934
Gertrude Mary MELVILLE (ALP)
MLC

1952 - 1959
Edna Sirius ROPER (ALP)
MLC
Deputy Leader of Oppostion
Deputy Leader of Government

1958 - 1978
1973 - 1976
1976 - 1978
Anne Elizabeth PRESS
MLC
(ALP)
(IND.LAB)
(LIB)

1959 - 1978
1959
1959 - 1967
1967 - 1978
Arnelia Elizabeth Mary RYGATE (ALP)
MLC

1961 - 1978
Mabel Eileen FURLEY (LIB)
MLC

1962 - 1976
Evelyn BARRON (ALP)
MLC

1964 - 1976
Kathleen Harris ANDERSON (ALP)
MLC
Government Whip

1973 - 1981
1976 - 1981
Margaret Alayne E. DAVIS (LIB)
MLC

1967 - 1978
Florence Violet LLOYD (LIB)
MLC

1973 - 1981
Delcia Ivy KITE (ALP)
MLC

1976 - 1995
Virginia Anne CHADWICK (LIB)
MLC
Opposition Whip
Minister for Family and Community Services
Minister for School Education and Youth Affairs
Minister for Education and Youth Affairs and Minister
for Employment and Training
Minister for Education Training and Youth Affairs, Minister for Tourism
and Minister Assisting the Premier
President

1978 - 1999
1984 - 1988
1988 - 1990
1990 - 1992

1992 - 1993

1993 - 1995
1998 - 1999
Marie Claire FISHER (ALP)
MLC

1978 - 1988
Deirdre Mary GRUSOVIN (ALP)
MLC

Minister for Consumer Affairs and Assistant Minister for Health
Minister for Consumer Affairs, Minister for Small Business
and Assistant Minister for Health
Deputy Leader of Opposition in the Legislative Council

See also Legislative Assembly List

1978 - 1990

1986 - 1987

1987 - 1988
1988 - 1990
Dorothy Mary ISAKSEN (ALP)
MLC

Government Whip

1978 - 1988
1991 - 1999
1995 - 1999
Franca ARENA (IND)
MLC
(ALP)
(IND)

1981 - 1999
1981 - 1997
1997 - 1999
Elisabeth KIRKBY (DEM)
MLC

1981 - 1998
Elizabeth Ann SYMONDS (ALP)
MLC

1982 - 1998
Beryl Alice EVANS (LIB)
MLC
Government Whip

1984 - 1995
1990 - 1991
Judith JAKINS (NAT)
MLC

1984 - 1991
Marie May BIGNOLD (IND)
MLC
(CTA)
(IND)


1984 - 1991
1991
Judith Mary WALKER (ALP)
MLC

1984 - 1995
Marlene Herbert GOLDSMITH (LIB)
MLC

1988 - 1999
Elaine Blanche NILE (CTA)
MLC

1988 - 2002
Helen Wai - Har SHAM - HO (IND)
MLC
(LIB)
(IND)

1988 - 2003
1988 - 1998
1998 - 2003
Meredith Anne BURGMANN (ALP)
MLC
President

1991 - 2007
1999 - 2007
Janice Carolyn BURNSWOODS (ALP)
MLC

1991 - 2007
Patricia FORSYTHE (LIB)
MLC

1991 - 2006
Jennifer Ann GARDINER (NAT)
MLC

1991 - 2015
Janelle Ann SAFFIN (ALP)
MLC
see also Legislative Assembly list

1995 - 2003
Patricia Jane STAUNTON (ALP)
MLC

1995 - 1997
Carmel Mary TEBBUTT (ALP)
MLC
Minister for Juvenile Justice, Minister Assisting the
Premier on Youth and Minister Assisting the Minister
for the Environment
Minister for Community Services, Minister for Ageing, Minister for Disability Services, Minister for Juvenile Justice and Minister Assisting the Premier on Youth
Minister for Community Services, Minister for Ageing, Minister for Disability Services and Minister for Youth
Minister for Education and Training
Minister for Aboriginal Affairs

See also Legislative Assembly list

1998 - 2005

1999 - 2002


2002 - 2003


2003 - 2005

2005 - 2007
2005 - 2007
Lee RHIANNON (Greens)
MLC

1999 - 2010
Amanda Ruth FAZIO (ALP)
MLC
Chair of Committees
Deputy President and Chair of Committees
President of the Legislative Council
Opposition Whip in the Legislative Council

2000 - 2015
2003 - 2007
2007 - 2009
2009 - 2011
2011 - 2015
Melinda Jane PAVEY (NAT)
MLC
Parliamentary Secretary
see also Legislative Assembly list

2002 - 2015
2011 - 2015
Catherine CUSACK (LIB)
MLC
Parliamentary Secretary

2003 -
2014 - 2017
2018 -
Kayee Frances GRIFFIN (ALP)
MLC

2003 - 2011
Sylvia Phyllis HALE (Greens)
MLC

2003 - 2010
Robyn Mary PARKER (LIB)
MLC
see also Legislative Assembly list

2003 - 2011
Christine ROBERTSON (ALP)
MLC

2003 - 2011

Penelope Gail SHARPE (ALP)
MLC

Deputy Leader of the Opposition 
Parliamentary Secretary

Interim Leader of the Opposition
Deputy Leader of the Opposition in the Legislative Council


2015 - *
2005 - 2015
2018 - 2019
2007 - 2009
2010 - 2011
2019 
2019 -
Marie Ann FICARRA (LIB)
MLC
Parliamentary Secretary
See also Legislative Assembly list

2007 - 2015
2011 - 2014
Lynda Jane VOLTZ (ALP)
MLC
see also Legislative Assembly list

2007 - 2019
Helen Mary WESTWOOD (ALP)
MLC

2007 - 2015
Cate FAEHRMANN (The Greens)
MLC

2010 - 2013
2018 -
Sophie COTSIS (ALP)
MLC
See also Legislative Assembly list

2010 - 2016
Jan BARHAM (The Greens)
MLC

2011 - 2017
Natasha MACLAREN-JONES (LIB)
MLC
Government Whip in the Legislative Council
Parliamentary Secretary

2011-
2016-
2019 -
Sarah MITCHELL (nee Johnston) (NAT)
MLC
Parliamentary Secretary
Minister for Early Childhood Education
Minister for Aboriginal Affairs
Assistant Minister for Education
Minister for Education and Early Childhood Learning

2011-
2015 - 2017
2017 - 2019
2017 - 2019
2017 - 2019
2019 -
Mehreen FARUQI (Greens)
MLC

2013 - 2018
Courtney HOUSSOS (ALP)
MLC

2015-

Bronwyn (Bronnie) TAYLOR (NATS)
MLC
Parliamentary Secretary
Minister for Mental Health, Regional Youth and Women


2015-
2016 - 2019
2019 -
Dawn Elizabeth WALKER  (The Greens)
MLC

2017- 2019
Natalie Peta WARD  (LIB)
MLC
Parliamentary Secretary

2017-
2019 -
Abigail BOYD (Greens)
MLC

​2019 -
​Emma HURST (Animal Justice Party)
MLC

​2019 -
Rose JACKSON (ALP)
MLC

​2019 -
Tara MORIARTY (ALP)
MLC

2019 -

* Re-elected to fill the vacancy caused by her resignation.

See also:
NSW: Australia: International: