Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Member Details

Ms Abigail BOYD, MLC

Member Photo
Member of the Legislative Council
Member of The Greens
Term of service expires 58th Parliament (05 Mar 2027)
Contact Details
To ensure the speediest handling of messages, please select the correct address.
Member of the Legislative Council
A Ms Abigail Boyd, MLC
Parliament House
Macquarie Street
SYDNEY NSW 2000
P (02) 9230 3676
E abigail.boyd@parliament.nsw.gov.au

Parliamentary Activity
Current Positions
Position Start Notes
Member of the NSW Legislative Council 23 Mar 2019
Member, Committee on Children and Young People 19 Jun 2019
Chair, Portfolio Committee No. 6 - Transport and Customer Service 05 Jun 2019
Member, Portfolio Committee No. 6 - Transport and Customer Service 15 May 2019
Member, Portfolio Committee No. 1 - Premier and Finance 28 May 2019
Member, Standing Committee on Social Issues 15 May 2019
Deputy Chair, Regulation Committee 06 Jun 2019
Member, Regulation Committee 28 May 2019
Member, Public Works Committee 15 May 2019
Member, Select Committee on the Use of Battery Cages for Hens in the Egg Production Industry 06 Jun 2019
Member, Select Committee on Animal Cruelty Laws in New South Wales 08 Aug 2019
About the Electorate

Biography
Political Party Activity

National Secretary of the Australian Greens: 2017-18

National Deputy Secretary of the Australian Greens: 2016-17

Previous parliamentary seats contested: 2016 Dobell (Federal House of Representatives), 2017 Gosford (NSW Legislative Assembly).

Community Activity

Local Government Activity

Military Service

Honours Received

Personal

Qualifications, Occupations and Interests

Abigail holds a Bachelor of Arts (Psychology), Macquarie University 1995 and Bachelor of Laws, University of New South Wales 1999. She is qualified to practise law in New South Wales, England and Wales. Abigail has worked as a Solicitor at Mallesons Sydney, 1998-2003; Blake Dawson Sydney, 2003-2004; Freshfields London, 2004-2005. She was a Capital Products Structurer at UBS London, 2005-2006, then Counsel at Allen & Overy (London, Sydney), 2007-2018.

Abigail's areas of policy interest include climate change, economic inequality, domestic and family violence, animal welfare, disability and young people.

Additional Information

Video of first speech