Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr Hugh MCKINNON (1856 - 1930)

Member Photo
Date of Birth: 01/01/1856
Place of Birth: Taree, New South Wales, Australia
Date of Death: 06/03/1930
Place of Death: Taree, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 20 Jun 1891 25 Jun 1894 3 years 6 days
Member for Hastings and Manning 20 Jun 1891 25 Jun 1894 3 years 6 days
The Governor’s Opening Speech Committee No.1 17 Jan 1894 17 Jan 1894 1 day
Political Party Activity
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Commercial agent and produce agent. Educated locally. Became a teacher at Redbank Public School on Manning River. On Manning Shire Council for 22 years; First President holding the position for 3 years.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Son of a farmer. Presbyterian.
Additional Information