Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr Michael Thomas PHILLIPS (1851 - 1905)

Member Photo
Date of Birth: 01/01/1851
Place of Birth: Hartley, New South Wales, Australia
Date of Death: 22/02/1905
Place of Death: Cowra, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 02 Apr 1896 08 Jul 1898 2 years 3 months 7 days
Member for Cowra 02 Apr 1896 08 Jul 1898 2 years 3 months 7 days
Political Party Activity
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Lawyer (solicitor). Practised at Molong from 1877 until 1885 and at Cowra from 1885 until 1905. President of School of Arts.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Son of Patrick Phillips, innkeeper, and Sarah Walsh. Married Elizabeth Agnes Finn in c.1880 at Canowindra and had issue, 3 daughters and 6 sons. Roman Catholic.
Additional Information