Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr Thomas RAWLINSON (1847 - 1928)

Member Photo
Date of Birth: 01/01/1847
Place of Birth: Kent, England
Date of Death: 21/07/1928
Place of Death: Bellevue Hill, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 17 Jul 1894 05 Jul 1895 11 months 19 days
Member for Bega 17 Jul 1894 05 Jul 1895 11 months 19 days
Political Party Activity
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Lawyer (solicitor). Arrived in New South Wales c.1852. Educated at Sydney Grammar School and University of Sydney. Admitted to practise as a solicitor in 1870. Settled at Bega in 1871 and became a senior partner in firm of Rawlinson and Bland. Acquired land in the area.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
First Mayor of Bega in 1884.
Personal
Son of William Rawlinson, stonemason, and Eliza Underdown. Married Sarah Ritchie on 14 November 1877 and had issue, 2 sons and 6 daughters.
Additional Information