Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr James GORDON (1845 - 1914)

Member Photo
Date of Birth: 27/06/1845
Place of Birth: Braidwood, New South Wales, Australia
Date of Death: 22/11/1914
Place of Death: Young, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 19 Feb 1887 19 Jan 1889 1 year 11 months 1 day
Member for Young 19 Feb 1887 19 Jan 1889 1 year 11 months 1 day
Political Party Activity
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Lawyer (Solicitor). Educated at St Mark's College, Macquarie Fields, near Liverpool, New South Wales. Articled to John Dunsmore, then Messrs Stafford and Robberds; associate to Judge Hargrave. Admitted as a solicitor and proctor 1869; practised at Young.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Son of Hugh Gordon, pastoralist of Manar, near Braidwood, and Mary Macarthur. Married Eleanor Jamieson Grant on 9 January 1872 at Bumbaldry, New South Wales and had issue, 4 daughters and 3 sons. Church of England.
Additional Information