Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Sir Henry Normand MACLAURIN, LL.D (1835 - 1914)

Member Photo
Date of Birth: 19/12/1835
Place of Birth: Kilconquhar, Fifeshire, Scotland
Date of Death: 24/08/1914
Place of Death: Sydney, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Council 27 Feb 1889 24 Aug 1914 25 years 5 months 29 days Life Appointment under the Constitution Act. Date of Writ of Summons 22 February 1889
Vice-President of Executive Council and Representative of Government 05 Apr 1893 02 Aug 1894 1 year 3 months 29 days
Political Party Activity
Community Activity
Commissioned as a Justice of the Peace in 1886.
Qualifications, occupations and interests
Medical practitioner. Lawyer (barrister). Surgeon and businessman. Educated at Kilconquhar and won a bursary to St Andrews University. (MA 1857). Edinburgh University (MD 1857). Joined the Royal Navy in 1858 as assistant surgeon and became a medical officer in charge of Greenwich Hospital. Arrived in Sydney in 1871. Honorary physican at Sydney Hospital 1873, 1883 until 1914. Health Officer at Port Jackson. Acquired business interests. Director of Colonial Sugar Refining Company Limited 1896 until 1914. Purchased a 200,000 acre Gloucester estate. Admitted as a barrister in 1904. (LLD). Chairman of Immigration Board from 1885 until 1889. Member of Pharmacy Board from 1885 until 1888. Board of Health from 1882 until 1914. Chairman from 1885 until 1889. Fellow of Senate of University of Sydney from 1883 until 1914. Vice Chancellor from 1887 until 1889. Director of Royal Prince Alfred Hospital 1896 until 1914. Trustee of Sydney Grammar School; Trustee of Public Library of New South Wales from 1899 until 1914. President of Australian National Defence League 1905. President of citizens committee opposing federal constitution. Patron of Highland Society in 1901.
Military Service
Joined Volunteers, 5th Infantry Regiment, 2nd Lieutenant 1899, Lieutenant 1900.
Honours Received
Knighted in 1902
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Son of James MacLaurin, schoolteacher, and Catherine Brearcliffe. Married Eliza Anne Nathan (Fellow of the Royal College of Surgeons) and had issue 5 sons. Presbyterian.
Additional Information
A biography is on the 'Electric Scotland' Website: http://www.electricscotland.com/history/australia/maclaurin_henry.htm