Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr Frederick Augustus COOPER (1834 - 1908)

Member Photo
Date of Birth: 01/08/1834
Place of Birth: Sydney, New South Wales, Australia
Date of Death: 12/11/1908
Place of Death: Melbourne, Victoria, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 20 Jun 1859 14 Jul 1860 1 year 25 days
Member for Braidwood 20 Jun 1859 14 Jul 1860 1 year 25 days
Political Party Activity
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Lawyer (Barrister). Educated in Sydney. He was called to the New South Wales and Bar in 1864. In the same year, he was admitted to the Queensland Bar. In 1874, he practised as a barrister in Cooktown. He also practised in New Zealand and was admitted to the Bar in Victoria in 1883.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Son of Robert and Sarah May. Married Margaret Watson, a millionaire mine owner of Bendigo and had issue, 6 daughters. Church of England
Additional Information
References: Members of the Legislative Assembly of New South Wales 1856-1901 Biographical Register of the New South Wales Parliament 1901 - 1970; Sydney Morning Herald, 17 December 1874; A Biographical Register of the Queensland Parliament 1860-1929.