Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr George Dunmore LANG (1832 - 1875)

Member Photo
Date of Birth: 30/09/1832
Place of Birth: Sydney, New South Wales, Australia
Date of Death: 12/01/1875
Place of Death: Gulgong, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 30 Jun 1859 10 Apr 1860 9 months 12 days
Member for Tumut 30 Jun 1859 10 Apr 1860 9 months 12 days
Political Party Activity
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Clerk, Accountant and Journalist. Educated privately and at the University of Glasgow and Edinburgh. Joined Bank of New South Wales as a clerk in 1850. Transferred to Melbourne in 1852; Accountant at the Geelong Branch and from 1852 until 1854 was a manager at the Ballarat Branch in 1854. After 6 months was arrested and sentenced to 5 years hard labour. Released by a Parliamentary Committee enquiry in 1857. Journeyed to Brisbane where he worked as a journalist and correspondent. Agent in Scotland for fathers' Moreton Bay Company in 1861. Clerk in Audit Office in Sydney from 1866 until 1868.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Son of Reverend J.D Lang, clergyman, and Wilhelmina Mackie. Unmarried. Presbyterian.
Additional Information