Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr Andrew GARRAN, LL.D (1825 - 1901)

Member Photo
Date of Birth: 15/11/1825
Place of Birth: London, England
Date of Death: 06/06/1901
Place of Death: Darlinghurst, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Council 08 Mar 1887 19 Oct 1892 5 years 7 months 12 days Life Appointment under the Constitution Act. Date of Writ of Summons 15 February 1887.
Vice-President of Executive Council and Representative of Government 19 Mar 1895 18 Nov 1898 3 years 8 months
Political Party Activity
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Minister and Journalist. Educated at Hackney Grammar School, theological coaching college in Norfolk, Spring Hill College in Birmingham, University of London (LL.B 1868, LLD 1870). Trained for the Congregationalist ministry. Travelled to Madeira in 1848; returned to London in 1849; Arrived Adelaide, South Australia in January 1851. Preached, then worked as a journalist and later as an editor. Assistant editor of Sydney Morning Herald. Director of Newcastle Wallsend Coal Company from 1869. Chairman from 1874 until 1879. Appointed as President of Council of Arbitration 1892. Commissioner for New South Wales for Philadelphia International Exhibition 1876, for Sydney. International Exhibition 1879. President of Australian Economic Association twice. Member of the Board of Technical Education. Trustee of Sydney Grammar School. Member of the inquiry into Bayview Lunatic Asylum 1894.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Son of Robert Garran, merchant and Mary Anne Mathews. Married Mary Isham Sabine in 1854, and had issue, 7 daughters and 1 son. Congregationalist.
Additional Information