Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr John MCPHILLAMY (1825 - 1887)

Member Photo
Date of Birth: 15/09/1825
Place of Birth: Windsor, New South Wales, Australia
Date of Death: 18/07/1887
Place of Death: Mount Tamar station, near Bathurst, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 11 Jun 1859 06 Dec 1859 5 months 26 days
Member for West Macquarie 11 Jun 1859 06 Dec 1859 5 months 26 days
Political Party Activity
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Pastoralist and agricultural proprieter. Worked for stepfather as a station manager. Inherited Mount Tamar. Subdivided part of estate and had many tenant farmers becoming a popular landlord. In 1859 held 3 runs in Lachlan District totalling 68,000 acres; by 1871 held 8 runs in Wellington district. Helped found Agricultural Association in Bathurst. Built private race course at Tamar. Supported T.S Mort in 1856 election.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Son of William McPhillamy and Mary Scott, convicts. Married Maria Sophia Dargan on 5 March 1849 at Mt Tamar station, near Bathurst and had issue, 3 daughters and 4 sons. Presbyterian.
Additional Information