Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr William Butler TOOTH (1823 - 1876)

Member Photo
Date of Birth: 01/01/1823
Place of Birth: Cranbrook, Kent, England
Date of Death: 05/06/1876
Place of Death: Queensland, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 12 Feb 1858 11 Apr 1859 1 year 2 months
Member for United Pastoral Districts of Moreton, Wide Bay, Burnett, Maranoa, Leichhardt and Port Curtis 12 Feb 1858 11 Apr 1859 1 year 2 months
Political Party Activity
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Pastoralist. Arrived in Sydney in December 1841. Gained wide pastoral experience on stations of uncle John Tooth. Occupied run in Wide Bay district in 1846 with brother. Acquired further runs in Wide Bay, Burnett and Darling Downs districts and in 1853 purchased Clifton near Allora and acquired other stations from Murrumbidgee and Darling Rivers to Gulf of Carpentaria, and operated boiling down works near Ipswich for five years. Partnership dissolved in 1856; Surrendered title of Clifton to Bank of New South Wales in 1875. Involved in many disputes with neighbours, selectors and employees. Lived in fashionable Sydney suburbs and sent children to prominent schools; founder of the Union Club. On the Committee of the Sydney Club. Member of the Committees of the Society for Supression of Cattle Stealing and of the Agricultural Society of New South Wales. Cousin of Robert Tooth and second cousin of (Sir) Robert Lucas Tooth.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Son of William Tooth, farmer, and Anne Fulcher. Married Lucy Ann Harris on 15 August 1850 at Sydney and had issue, 9 children.
Additional Information