Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr George MCKAY (1819 - 1898)

Member Photo
Date of Birth: 17/03/1819
Place of Birth: Isle of Mull, Argyllshire, Scotland
Date of Death: 30/07/1898
Place of Death: Orange, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 03 Jul 1867 15 Nov 1869 2 years 4 months 13 days
Member for Orange 03 Jul 1867 15 Nov 1869 2 years 4 months 13 days
Political Party Activity
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Publican and farmer. Arrived in Sydney in 1838. For many years was the overseer of a farm in the Bathurst district. Went to the California gold rush and spent 18 months working in a store. Returned to Australia in 1851 and became a publican at Orange. Purchased a homestead at Collwood in 1861 and returned to farming. Trustee of Government Savings Bank of New South Wales. Elder of Presbyterian Church.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Alderman of Orange Council and was a Chairman 3 times from 1861 until 1863.
Personal
Farmer. Married Margaret McLean, daughter of Roderick McLean of the Isle of Skye, in 1851 at Bathurst according to Presbyterian rites, and they had 2 daughters and 7 sons.
Additional Information
Robert Willson, 'The McKay Family of Bathurst and Orange: 1838 - 1898'. Canberra, 2007 (privately published). Available for perusal at the State Library of New South Wales and the New South Wales Parliamentary Archives.