Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr Thomas RUTLEDGE (1817 - 1904)

Member Photo
Date of Birth: 01/01/1817
Place of Birth: Ballynagdine, County Cavan, Ireland
Date of Death: 23/11/1904
Place of Death: Carwoola, near Queanbeyan, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 27 Jan 1881 23 Nov 1882 1 year 9 months 28 days
Member for Queanbeyan 27 Jan 1881 23 Nov 1882 1 year 9 months 28 days
Political Party Activity
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Pastoralist. Arrived in New South Wales in 1841, brought out by brother William. Joined William on Carwoola which was later purchased. Also purchased Gidleigh from P.P King. On committee of Queanbeyan Hospital.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Son of James Rutledge, landowner, and Martha Forster. Married on 21 October 1849 at Hunters Hill, New South Wales and had issue 5 daughters and 4 sons. Church of England.
Additional Information