Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr Patrick LESLIE (1815 - 1881)

Member Photo
Date of Birth: 25/09/1815
Place of Birth: Warthill, Aberdeenshire, Scotland
Date of Death: 12/08/1881
Place of Death: Milsons Point, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 19 Nov 1857 19 Dec 1857 1 month 1 day
Member for Moreton, Wide Bay, Burnett and Maranoa 19 Nov 1857 19 Dec 1857 1 month 1 day
Political Party Activity
Community Activity
Commissioned as a Justice of the Peace
Qualifications, occupations and interests
Pioneer and grazier. Educated at Aberdeen College. Sailed and arrived in Sydney from London in May 1834. Learned flock management and colonial agricultural techniques from Macarthurs at Camden. In 1836 became the manager of a property, leased land in the Hunter Valley and rented a farm in Penrith. Explored Darling Downs in 1840 and settled there. Was ruined financially by 1844. Settled in New South Wales with squatting interests. Purchased land in Brisbane and built what became known as Newstead House, where he lived while pasturing flocks on Canning Downs, now owned by his brothers. Settled in New Zealand and retired to Sydney. Leader of the Moreton Bay separation movement on Darling Downs. Father of stud breeding in Queensland.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Second son of William Leslie, laird of Warthill and Folla in Aberdeenshire, Scotland, and his wife Jane Davidson. Married Catherine Hawkins Macarthur on 9 September 1840 and had issue, 1 son.
Additional Information
Australian Dictionary of Biography, Volume 2 Personal papers in the Mitchell Library, State Library of New South Wales: Leslie family - papers, 1840 - 1853 (A 4094)