Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Dr John MACFARLANE (1813 - 1873)

Member Photo
Date of Birth: 31/07/1813
Place of Birth: Glasgow, Scotland
Date of Death: 06/07/1873
Place of Death: Sydney, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Council 18 Aug 1858 13 May 1861 2 years 8 months 26 days First (Quinquennial) Appointments under the Constitution Act. Date of Writ of Summons 17 August 1858.
Member of the NSW Legislative Council 03 Sep 1861 26 May 1870 8 years 8 months 24 days Life Appointment under the Constitution Act. Date of Writ of Summons 24 June 1861
Political Party Activity
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Medical practitioner. Educated at Grammar School. Matriculated to University in 1826. Medical Doctor 1837. Diploma of Licentiate of Midwifery. Sailed to Arctic regions and visited Australia as ships surgeon. Settled in Sydney in 1840. Became a medical practitioner. Honorary physician in Sydney. Infirmary from 1847 until 1869. Appointed examiner of Faculty of Medicine at University of Sydney in 1856. Visited Victoria in 1857 and awarded degree at University of Melbourne. Vice President of Australian Medical Association in 1859. President in 1860. Physician to Benevolent Asylum. Destitute Childrens Asylum. Hebrew Ladies Benefit Society. Trustee of Australian Museum 1869 until 1873. Member of Committee which financed St Andrews College at University of Sydney. Masonic Provincial Grand Master of the Scotch Constitution in New South Wales in 1856. Later Grand Master of Grand Lodge of New South Wales.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Married in 1847 and had issue, 2 daughters and 3 sons. Presbyterian.
Additional Information