Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr Robert Ebenezer JOHNSON (1812 - 1866)

Member Photo
Date of Birth: 01/01/1812
Place of Birth: London, England
Date of Death: 06/11/1866
Place of Death: Double Bay, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Council 22 May 1856 10 May 1861 4 years 11 months 19 days First (Quinquennial) Appointments under the Constitution Act. Date of Writ of Summons 13 May 1856.
Member of the NSW Legislative Council 25 Nov 1863 06 Nov 1866 2 years 11 months 13 days Life Appointment under the Constitution Act. Date of Writ of Summons 24 November 1863
Political Party Activity
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Lawyer (Solicitor). Arrived in Sydney c.1833. Articled to J.W Thurlow and G.R Nichols. Admitted as a solicitor on 12 February 1842. Lived 'in style'. Insolvent in 1847, discharged in 1848. Lived at Double Bay from early 1850's. Became a leader of extreme conservatives in Legislative Council from late 1850's and early 1860's. Member of New South Wales Constitutional Association in 1860. On Committees of Union Club 1863 - 1866, Australia Club 1866. Friend of Sir Alfred Stephen. Loyal Anglican. Joint Treasurer and Secretary of St Pauls College Building Committee in 1853. Fellow of College until 1866. On the Committee of Benevolent Society Estate.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Son of Richard Johnson, gentleman, and Elizabeth Phillips. Married Elizabeth Byrne on 30 October 1834 at Sydney and had issue, 2 daughters and 3 sons. Church of England.
Additional Information