Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr James CHISHOLM (1806 - 1888)

Member Photo
Date of Birth: 05/11/1806
Place of Birth: Sydney, New South Wales, Australia
Date of Death: 24/06/1888
Place of Death: Goulburn, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Council 01 Sep 1851 29 Feb 1856 4 years 6 months An Elective Member of the first Legislative Council 1843 - 1856 for the Counties of King and Georgiana
Member of the NSW Legislative Council 27 Jan 1865 24 Jun 1888 23 years 4 months 29 days Life Appointment under the Constitution Act. Date of Writ of Summons 17 October 1864.
Political Party Activity
Community Activity
Was the President of the Goulburn Agricultural and Pastoral Society. Donated £10,000 for the building of St Saviour's Cathedral, Goulburn.
Qualifications, occupations and interests
Pastoralist. Was a pastoralist when he was elected to the old Legislative Council. Settled in the Goulburn district when he was young and had acquired extensive landed property there, including squatting interests. He held 'East Bland Plains', 'Kenu', 'Myali', Mount McPherson', 'Gledswood' (near Narellan) and 'Kippilaw' (near Goulburn). The latter was gained through marriage.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Son of James, a member of the New South Wales Corps, who later became a wine and spirit merchant. Married Elizabeth Margaret Kinghorne on 9 June 1829 in Sydney and had issue, 9 sons. Church of England.
Additional Information
Town and Country Journal, ; Pioneer Families of New South Wales, Sydney 1948; Ford's Sydney and Commercial Directory, Sydney 1851; The New South Wales Gazetteer, Sydney 1866; The Biographical Register and other material in the offices of the Australian Dictionary of Biography. Biography and portrait in ‘Australian Men of Mark’, Volume 1. Sydney, [?1889] , page 383