Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr William Pitt FAITHFULL (1806 - 1896)

Member Photo
Date of Birth: 11/10/1806
Place of Birth: Richmond, New South Wales, Australia
Date of Death: 24/04/1896
Place of Death: Springfield, on Goulburn Plains, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Council 01 Jul 1846 20 Jun 1848 1 year 11 months 21 days An Elective Member of the first Legislative Council 1843 - 1856 for the County of Argyle
Member of the NSW Legislative Council 22 May 1856 10 May 1861 4 years 11 months 19 days First (Quinquennial) Appointments under the Constitution Act. Date of Writ of Summons 13 May 1856.
Political Party Activity
Community Activity
Commissioned as a Justice of the Peace in 1836.
Qualifications, occupations and interests
Pastoralist. Left school at 15 and worked as an overseer on his Aunty's property. Granted 1280 acres on Goulburn Plains 1827. Founded a sheep stud and expanded it to 20,000 acres. With his brother overlanded sheep to Port Phillip in 1838. Grazed and bred sheep in Port Phillip from 1846 until 1848. By 1854 he increased his holdings in acreage to 45,000. Had land holdings in Melbourne, Wangaratta, Mittagong and Sydney.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Son of William, pioneer settler, and Susannah Pitt. Married Mary Deane at Sydney on 20 January 1844 and had issue, 3 daughters and 5 sons. Church of England.
Additional Information
Biography and portrait in ‘Australian Men of Mark’, Volume 1. Sydney, [?1889] , page 378