Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr Robert CRIBB (1805 - 1893)

Member Photo
Date of Birth: 07/01/1805
Place of Birth: Poole, Dorset, England
Date of Death: 16/04/1893
Place of Death: Milton, Queensland, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 18 Jun 1859 10 Dec 1859 5 months 23 days
Member for East Moreton 18 Jun 1859 10 Dec 1859 5 months 23 days
Political Party Activity
Community Activity
Member of the Queensland Political Reform Association.
Qualifications, occupations and interests
Baker. Educated at the Lancastrian School in Poole, Robert Cribb was apprenticed as a baker. From 1827 he owned a confectionary and baking business in London, before migrating to Australia in 1849. On arrival he continued working as a baker in Brisbane for approximately six years. Robert Cribb was a foundation shareholder in Moreton Bay Immigration and Land Company which was incorporated in 1885 as well as a government provision merchant and commercial and land agent. He acquired much land in and around Brisbane, but nevertheless became insolvent in 1863, and became bankrupt in 1891 with liabilities of £50,000.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Member of the Parliament of Queensland. Member of the Legislative Assembly of Queensland for Brisbane 1860 - 1863; and for East Moreton 1863 - 1867.
Local Government Activity
Alderman of Brisbane Council 1859 until 1861.
Personal
Son of John Galpin, a master mariner, shipowner and designer, and Mary Dirham. Married (1) Sarah Sanson in 1827 in London and had issue, 4 sons and 1 daughter. Married (2) Sarah Walton in 1860 and had no issue. Robert Cribbs father was killed fighting in the Napoleonic wars, and consequently his mother opened a dame’s school in order to provide for the family. Arrived in Morton Bay in 1849 on a ship chartered by the Reverend J.D. Lang. Brother of Benjamin Cribb, who was also a Member of both the New South Wales Legislative Asssembly and the Queensland Legislative Assembly. Congregationalist.
Additional Information
Australian Dictionary of Biography, Volume 3 A Biographical Register of the Queensland Parliament 1860-1929