Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr Edward CURR (1798 - 1850)

Member Photo
Date of Birth: 01/07/1798
Place of Birth: 'Bellevue House', Sheffield, England
Date of Death: 16/11/1850
Place of Death: Melbourne, Port Phillip District of New South Wales (later Victoria), Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Council 01 Sep 1845 31 May 1846 9 months An Elective Member of the first Legislative Council 1843 - 1856 for the District of Port Phillip
Member of the NSW Legislative Council 01 Sep 1848 31 May 1849 9 months An Elective Member of the first Legislative Council 1843 - 1856 for the District of Port Phillip
Political Party Activity
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Company Manager. Secretary of the Van Diemen's Land Company 1824 - 1841. At the age of five he attended a school at Sedgeley Park and thence to Ushaw College. Worked in a Liverpool office for two years and rejected his father's assistance to study for a profession or to buy a business, sailed for Brazil but soon returned. Entered into a partnership with John Raine, sailed with his wife and arrived in Hobart Town in February 1820. Returned to Australia and visited Melbourne in 1839 and returned with his family to settle there in 1842. Purchased a pastoral run near Heathcote. Was soon immersed in public affairs and became a large leaseholder.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Member of the Legislative Council of Van Diemen's Land (later Tasmania).
Local Government Activity
Personal
Third son of John Curr, civil engineer, who managed the estate and coal mines of the Duke of Norfolk. Married Elizabeth Micklethwaite at Sheffield and had issue, 15 children. Was survived by his wife and 11 children.
Additional Information
Australian Dictionary of Biography, Volume 1. The portrait is reproduced by courtesy of a member of the Curr family.