Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr Alexander Macduff BAXTER (1798 - 1834)

Member Photo
Date of Birth: 25/06/1798
Place of Birth: Monziebaird by Crieff, Perthshire, Scotland
Date of Death: 11/03/1834
Place of Death: Onchan, Isle of Man, England
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Council 30 Jan 1829 24 Jan 1831 1 year 11 months 26 days Appointed member of the first Legislative Council
Attorney General 30 Jan 1829 24 Jan 1831 1 year 11 months 26 days Resigned 24 January 1831
Political Party Activity
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Lawyer (solicitor). In 1819 he was admitted to Lincoln's Inn and seven years later had an office at Grey's Inn. However he was still dependent on his father, who appealed to Sir George Murray to help his son with a colonial posting or some travelling tutorship. In 1826 he was nominated for the post of Attorney General of New South Wales at an annual salary of £1,400.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Son (second son and youngest of seven children) of the Reverend Colin Baxter (d. 1835) and his wife Jacobina McDuff.
Additional Information
Australian Dictionary of Biography, Volume 1