Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr Hannibal Hawkins MACARTHUR (1788 - 1861)

Member Photo
Date of Birth: 16/01/1788
Place of Birth: Plymouth, Devon, England
Date of Death: 21/10/1861
Place of Death: Norwood, England
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Council 11 Jan 1830 05 Jan 1843 12 years 11 months 26 days An Appointed Member of the first Legislative Council 1824 - 1843
Member of the NSW Legislative Council 01 Jun 1843 20 Jun 1848 5 years 20 days An Elective Member of the first Legislative Council 1843 - 1856 for the Town of Parramatta.
Political Party Activity
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Pastoralist, politician and businessman. In 1808 returned to England by way of China and the Phillipines, trading sandalwood unsuccessfully for his uncle. Arrived in England in 1810.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Son of James Macarthur, elder brother of John Macarthur. Married Maria King in 1812 and had issue 6 daughters and 5 sons. His daughter Catherine Macarthur married Patrick Leslie, also a Member of the Legislative Assembly; his daughter Emmeline Macarthur married Patrick Leslie's brother, George Farquhar Leslie, who was also a Member of the first Legislative Council.
Additional Information
Australian Dictionary of Biography, Volume 2