Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

The Hon. Jon Gordon JENKINS, BSc (Hons) PhD (1958 - )

Member Photo
Date of Birth: 17/06/1958
Place of Birth:
Date of Death:
Place of Death:
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Council 29 Oct 2003 16 Feb 2007 3 years 3 months 19 days
Member, General Purpose Standing Committee No. 3 21 Jun 2005 16 Feb 2007 1 year 7 months 27 days
Political Party Activity
Outdoor Recreation Party
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
B Sc (Hons) , Ph D. Researcher with Digital Research 1992 - 1997. Academic, Bond University 1997 - 2003. Member of Tweed Valley 4WD and the Platypus Conservancy clubs. Interest in conservation.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Additional Information
Member of the NTEU 2003. First speech