Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr John (1) BLAXLAND (1769 - 1845)

Member Photo
Date of Birth: 04/01/1769
Place of Birth: Fordwich, Kent, England
Date of Death: 05/08/1845
Place of Death: Newington, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Council 30 Jan 1829 05 Jan 1843 13 years 11 months 7 days An Appointed Member of the first Legislative Council 1824 - 1843
Member of the NSW Legislative Council 17 Jul 1843 01 Sep 1844 1 year 1 month 16 days A Non-Elective Member of the first Legislative Council 1843 - 1856
Political Party Activity
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Landowner and merchant. Educated at The King's School, Canterbury. He resigned his army commission in 1792 and lived at Newington, Kent. Emigrated to New South Wales in April 1806. Was made a magistrate, a member of the Vice Admiralty Court and the committee to inspect public stores. Developed his freehold estates and encouraged the cattle industry.
Military Service
Entered the army, rising to the rank of Captain in the Duke of York's Cavalry
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Eldest son of John Blaxland and his wife Mary Parker, of Fordwich, Kent, England. Brother of Gregory Blaxland (1778 - 1853), who crossed the Blue Mountains with William Charles Wentworth and William Lawson; and uncle of John Blaxland Member of the Legislative Council. Church of England. Married (1) Sarah Davies in 1794 who died in childbirth. Married (2) Harriet de Marquett and had issue, 6 daughters and 4 sons.
Additional Information
Australian Dictionary of Biography, Volume 1