Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr Peter Jeremy BALDWIN, B.EE (1951 - )

Member Photo
Date of Birth: 12/04/1951
Place of Birth: Aldershot, Hampshire, England
Date of Death:
Place of Death:
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Council 23 Apr 1976 06 Nov 1978 2 years 6 months 15 days A Member of the indirectly elected Council 1934 - 1978. Date of Election 27 November 1975
Member of the NSW Legislative Council 06 Nov 1978 18 Aug 1982 3 years 9 months 13 days A Member of the directly elected Legislative Council.
Political Party Activity
Australian Labor Party (ALP).
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Engineer and computer programmer. Attended Normanhurst High School. Bachelor of Electrical Engineering B.EE (University of Sydney), BA (Macquarie University)
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Member of the Parliament of the Commonwealth of Australia. Member of the House of Representatives for Sydney 1983 - 1998. Minister of Employment and Education Services (April 1990); Minister for Higher Education and Employment Services (May 1990 - March 1993); Minister for Social Security (March 1993 - March 1996).
Local Government Activity
Personal
Unmarried. Emigrated to Australia with his parents in 1958.
Additional Information