Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr John Douglas CULL (1951 - )

Member Photo
Date of Birth: 23/01/1951
Place of Birth: Tamworth, New South Wales, Australia
Date of Death:
Place of Death:
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 08 Dec 2001 21 Mar 2003 1 year 3 months 14 days
Member for Tamworth 08 Dec 2001 21 Mar 2003 1 year 3 months 14 days
Political Party Activity
National Party.
Community Activity
Executive positions held on various rural business organizations including: Member of New South Wales Farmer's Association, Chairman Goran Basin Landcare Group Advisory Board, Member North West Vegetation Committee, Honorary member of the Grasslands Society, President Curlewis Public School Parents &Citizens Association, Fire Captain of Breeze Fire Brigade and a member of the District Executive Inaugural Member Young Country Party Member National Party. 31 years Vice President Gunnedah branch of the National Party. Including Vice President of the Tamworth & District Business Enterprise Centre Member of the Tamworth Small Business Group
Qualifications, occupations and interests
Retailer. Educated at Newington College, Stanmore. Previously Owner/Operator of Angus and Robertson Bookworld at Tamworth. 1984-1996 Director/Investor "New England Retailing" operating four national Franchise businesses in Armidale & Tamworth. 1969-1994 Owner/Manager of a rural property "Stafford" at Curlewis, New South Wales producing grain & fattening cattle. Partner with his wife in a private grain storage complex at Gunnedah. Investor in rural property company. Co owned with his wife a ladies fashion store in Gunnedah. Recreational interests include golf, tennis and gardening
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Married to Susan Jane Hughes at Gunnedah on 1 June 1974 and had issue, 1 son and 1 daughter.
Additional Information