Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mrs Jill Griffiths HALL, B.A (1949 - )

Member Photo
Date of Birth: 16/11/1949
Place of Birth: Macksville, New South Wales, Australia
Date of Death:
Place of Death:
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 25 Mar 1995 01 Sep 1998 3 years 5 months 8 days
Member for Swansea 25 Mar 1995 01 Sep 1998 3 years 5 months 8 days
Political Party Activity
Australian Labor Party (ALP).
Community Activity
Lake Macquarie Police Citizens Youth Club.
Qualifications, occupations and interests
Rehabilitation Counsellor. Educated at Macksville High School and University of Newcastle (B.A). Recreational Interests include reading, surfing, swimming and walking.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Member of the Parliament of the Commonwealth of Australia. Member of the House of Representatives for Shortland from 1998.
Local Government Activity
Councillor of Lake Macquarie City Council 1991 - 1995. Deputy Mayor 1993 - 1994.
Personal
Daughter of Bruce and Betty Simon. Married Lindsay Hall and had issue, 1 daughter and 2 sons.
Additional Information