Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr (Tony) Anthony Michael MCGRANE, O.A.M. (1946 - 2004)

Member Photo
Date of Birth: 01/06/1946
Place of Birth: Forbes, New South Wales, Australia
Date of Death: 15/09/2004
Place of Death: Sydney, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 27 Mar 1999 15 Sep 2004 5 years 5 months 20 days
Member for Dubbo 27 Mar 1999 15 Sep 2004 5 years 5 months 20 days
Political Party Activity
Independent.
Community Activity
Shire President, Gilgandra Shire Council for 16 years; Mayor of Dubbo since 1991-1999. Member of the New South Wales Shires Association, and the New South Wales Local Government Association. Commissioned as a Justice of the Peace.
Qualifications, occupations and interests
Previously Hotelier, Company Director. Farmer and grazier. Educated at Marist Brothers College, Forbes and Red Bend Catholic College. Recreational interests included collecting antique silver, watching sport, playing tennis, trotting, racing and overseas travel.
Military Service
Honours Received
Order of Australia Medal (OAM)
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Unmarried, with no issue.
Additional Information