Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr Eric James ELLIS (1942 - )

Member Photo
Date of Birth: 09/12/1942
Place of Birth: Sydney, New South Wales, Australia
Date of Death:
Place of Death:
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 25 Mar 1995 05 Mar 1999 3 years 11 months 9 days
Member for South Coast 25 Mar 1995 05 Mar 1999 3 years 11 months 9 days
Political Party Activity
Liberal Party. Joined the party in 1990. Elected member for South Coast, March 1995. Member of Shadow Community Services Committee, Shadow Environment Committee
Community Activity
Yalwal, Yarramunmun Management Committee, Office of Labour Market Adjustment Committee, Environmental Impact Statement Technical Advisory Group, Nowra Hill and surrounding District Australian Noise Exposure Task Force. Patron of Nowra Show Society Incorporated. Culburra and Districts Senior Citizens Association Incorporated. Probus Club of Jervis Bay, South Coast Rugby League Group Schoolboys.
Qualifications, occupations and interests
Pharmaceutical wholesaler. Operated a small pharmaceutical business for seven companies in South Coast area. Sales Manager with pharmaceutical company, retail manager of Woolworths, property owner. Recreational interests include horse riding, ten pin bowling (represented Australia), and family.
Military Service
Service with the 3rd Battalion Royal Australian Regiment Regular Army
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Married Elaine, and had issue, 1 daughter and 2 sons.
Additional Information