Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr John Cameron BOOKS (1941 - 2017)

Member Photo
Date of Birth: 21/06/1941
Place of Birth: Sydney, New South Wales, Australia
Date of Death: 17/08/2017
Place of Death: Sydney, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 19 Mar 1988 03 May 1991 3 years 1 month 15 days
Member for Parramatta 19 Mar 1988 03 May 1991 3 years 1 month 15 days
Political Party Activity
Liberal Party. President of Parramatta Special Branch since 1987. Delegate State Council since 1986.
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Metallurgist. Educated at Christian Brothers Balmain and Christian Brothers, St Mary's Cathedral. Certificate in Metallurgy from Wollongong Technical College, part diploma in metallurgy from Launceston Technical College. Associate of Australian Institute of Management (AAIM). Previously trainee with AIS Port Kembla; production superintendent with Comalco aluminium; New South Wales manager of Steelstocks Industries Pty Ltd; State Manager Artcraft Engineering. Recreational interests swimming, squash and rugby. Former rugby player for Tasmania and Illawarra at representative level and Drummoyne at grade level.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Alderman Blacktown Municipal Council 1968 - 1972 (Deputy Mayor 1969 - 1971). Member of Hawkesbury River County Council 1968 - 1971. Alderman of Parramatta City Council since 1972 (Mayor 1983 - 1984, Deputy Mayor since 1987). Delegate to Western Sydney Regional Organisation of Councils since 1987 (Chairman since 1987). Alderman Prospect County Council 1974 - 1977 (Deputy Chairman 1974 - 1975).
Personal
Married (1) (unknown) and had issue 3 daughters. Married (2) Lyn. Married (3) Fay
Additional Information