Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr Maxwell John Rowland DUNBIER (1938 - 2016)

Member Photo
Date of Birth: 03/02/1938
Place of Birth: Guildford, New South Wales, Australia
Date of Death: 14/09/2016
Place of Death:
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 24 Feb 1968 13 Jan 1971 2 years 10 months 21 days
Member for Campbelltown 24 Feb 1968 13 Jan 1971 2 years 10 months 21 days
Political Party Activity
Liberal Party. Joined 'Young Liberals' in 1964. Country Vice President of Liberal Party 1973 - 1975. National Party Coolah Branch.
Community Activity
Member of Lions Club 1964 - 1973. Member of Rotary 1990 - .
Qualifications, occupations and interests
Motor car dealer. Educated at Newington College, Stanmore, Sydney 1950 - 1952. Worked in father's business 1953 - 1957; managing director of Dunbier Motors, Liverpool and later of Liverpool General Carrying Pty Limited; owner of farming property, Campbelltown. Road Transport Industry Associations, coal mining, coal preparation. Self employed from 1957 - ; Active in local sporting associations.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Alderman of Liverpool Council 1966 - 1969. Prospect County Council 1966 - 1969.
Personal
Son of Rowland Albert Dunbier, also a Member of the Legislative Assembly. Married Beverley Hazel Phillis on 12 March 1960 and had issue, 5 sons.
Additional Information
Member of Former Members of Parliament Association.