Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

The Hon. John Joseph MORRIS (1936 - 2013)

Member Photo
Date of Birth: 12/06/1936
Place of Birth: Wallsend, New South Wales, Australia
Date of Death: 08/02/2013
Place of Death: Sydney, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Council 23 Apr 1976 05 Mar 1984 7 years 10 months 12 days A Member of the indirectly elected Council 1934 - 1978. Date of Election 27 November 1975. Long term continuing member on reconstitution 6 November 1978.
Member of the NSW Legislative Council 30 Apr 1984 01 Nov 1984 6 months 3 days A Member before reconstitution. A Member of the directly elected Legislative Council. Date of Election 24 March 1984. Resigned.
Political Party Activity
Australian Labor Party (ALP). Joined party in 1962 at Rydalmere. Member of Hills Branch. Member of New South Wales Administrative Committee since 1971, and Finance Committee since 1980. Delegate to National Conference in 1982.
Community Activity
Committee member of Parramatta Police Citizens Boys Club.
Qualifications, occupations and interests
Trade Union Secretary. Worked in club industry as an organiser of Liquor Industries Union in 1966. Became union secretary in 1970, President since 1981. Member of Australian Council of Trade Unions executive from 1973 until 1981. President of Asia Pacific Region of International Union of Food and Allied Workers Association. International President of Hotel and Catering Group Board. Member of Metropolitan Water Sewerage and Drainage Board. Former Director of Commonwealth Hostels Limited. Recreational interests include golf, fishing and greyhound racing.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Member of the Parliament of the Commonwealth of Australia. Senator 1985 - 1990.
Local Government Activity
Personal
Married Margaret and had issue, 1 daughter and 1 son.
Additional Information