Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

The Hon. Keith James ENDERBURY (1935 - 2000)

Member Photo
Date of Birth: 26/04/1935
Place of Birth: Bankstown, New South Wales, Australia
Date of Death: 21/08/2000
Place of Death:
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Council 30 Apr 1984 03 Mar 1995 10 years 10 months 3 days A Member of the directly elected Legislative Council. Date of Election 24 March 1984.
Opposition Whip 02 May 1989 03 Mar 1995 5 years 10 months 2 days Granted retention of the title of "The Honourable" for Life.
Political Party Activity
Australian Labor Party (ALP). Organiser 1976-1984. Former Branch President, State Executive Council Secretary. Campaign director for many by elections. Candidate for State electorate of Byron 1976. Tweed Heads Branch, Kingscliff Branch, Byron Electorate, Coffs Harbour state electorate council.
Community Activity
Extensive experience in soccer football administration and local theatre groups.
Qualifications, occupations and interests
Photo Engraver. Storeman. Sheriff's Officer at Department of Justice and State Organiser with Australian Labor party. Interests include reading, tourism, police matters, anti-discrimination and licensed clubs.
Military Service
National Service 1953-1955.
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Married Donna Dianne and had issue, 2 sons. Divorced.
Additional Information