Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr Ralph Charles BRADING (1934 - )

Member Photo
Date of Birth: 31/01/1934
Place of Birth: Albury, New South Wales, Australia
Date of Death:
Place of Death:
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 19 Sep 1981 05 Mar 1984 2 years 5 months 16 days Maiden speech delivered on 1 December 1981
Member for Camden 19 Sep 1981 05 Mar 1984 2 years 5 months 16 days
Political Party Activity
Australian Labor Party (ALP). Joined Party in 1971. Held position of Branch President, Branch Secretary , Federal Executive Council and State Executive Council delegate, delegate to State Conference and Area Campaign Director in two State and two Federal elections.
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Architect. Educated at Albury High School and University of Sydney. Bachelor of Architecture 1957. Travelled to Italy on Italian Government Scholarship in 1958. Master of Architecture at Yale University 1960. Worked in United States of America, United Kingdom and France. Returned to Australia in 1964. Architect in Bowral and Camden electorates.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Married with issue 3 children.
Additional Information