Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr Peter Macquarie TOMS (1933 - 2017)

Member Photo
Date of Birth: 30/08/1933
Place of Birth: Collarenebri, New South Wales, Australia
Date of Death: 01/11/2017
Place of Death: Belmont North, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 21 Feb 1981 28 Aug 1981 6 months 8 days
Member for Maitland 21 Feb 1981 28 Aug 1981 6 months 8 days
Political Party Activity
Liberal Party. Joined Dungog branch of the Liberal Party 1979; later a member of the Maitland branch. Chairman of state electorate conference, branch president, branch secretary.
Community Activity
Commissioned as a Justice of the Peace in 1957. Order of Australia Association - Newcastle Regional Committee.; Defence Reserves Association; Battle for Australia - Newcastle Committee; Newcastle City Council Ex-service Remembrance Committee; Wallsend Returned Serviceman's Leagues Club sub branch; Vietnam Veterans Federation; Fort Scratchley Historical Society; Hunter Region Botanic Gardens; Lord Baden Powell Society; President and founding secretary/event organiser in 1998 for Reserve Forces Day Hunter Region Council.
Qualifications, occupations and interests
Company Manager. Educated at Goulburn Infants School, Bombala Primary School, Hurlstone Agricultural High School and Hemingway Robertson Institute 1949 - 1953. Clerk in Commonwealth Bank of Australia from 1949 until 1955. Clerk in Local Government Shire from 1955 until 1982. Manager of Hunter Plant Operator Training School from 1982. Retired.
Military Service
Citizens Military Forces/ Army Reserve 1952 - 1979. National service full time training 1952. Commissioned as a Lieutenant 1955. Captain 1957. Parachutist 1955. Rifle Company Commander 1955. Units served include 17/18th Infantry Battalion North Shore Regiment , 2nd Infantry Battalion, City of Newcastle regiment, 13th Infantry Battalion the Macquarie regiment, 2nd Battalion Royal New South Wales Regiment.
Honours Received
Order of Australia Medal (OAM) 2002. Centenary Medal 2003. Reserve Forces Decoration. Australian Active Service Medal 1945 - 1975 (clasp Vietnam), Vietnam Medal, Vietnamese Campaign Medal, National Medal, Anniversary of National Service.
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Son of Septimus Frank Toms, postmaster, and Ninian Florence Toms. Great great grandson of Joseph Andrews, member of the Legislative Assembly representing the Hastings Manning from 27th November 1880 until 23rd November 1882. Married Joan Pead on 2 February 1957 and had issue 4 daughters and 1 son. Divorced 15 March 1991.
Additional Information
Member of Former Members of Parliament Association of New South Wales