Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

The Hon. (Jim) James KALDIS (1932 - 2007)

Member Photo
Date of Birth: 20/08/1932
Place of Birth: Greece
Date of Death: 03/03/2007
Place of Death: Sydney, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Council 06 Nov 1978 22 Feb 1988 9 years 3 months 17 days A Member of the directly elected Legislative Council. Date of Election 7 October 1978.
Member of the NSW Legislative Council 19 Mar 1988 05 Mar 1999 10 years 11 months 15 days Granted retention of title of "Honourable" for life.
Political Party Activity
Australian Labor Party (ALP)
Community Activity
Founding Member and licensee of radio station 2EA. Founding member of Ethnic Communities Council and member of various migrant organisations.
Qualifications, occupations and interests
Journalist and newspaper editor. Actor and stage director. Chief editor of Greek newspaper in Australia for 4 years. Directed Greek programmes on 2EA.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Married Heather and had issue,1 child. Migrated to Australia from Greece in 1950 and became an Australian Cirizen in 1954.
Additional Information