Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

The Hon. George BRENNER (1929 - )

Member Photo
Date of Birth: 17/06/1929
Place of Birth: Marko, Hungary
Date of Death:
Place of Death:
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Council 27 Oct 1981 03 May 1991 9 years 6 months 7 days A member of the directly elected Legislative Council. Date of Election 19 September 1981. Granted retention of the title of 'Honourable' for life.
Joint Standing Committee Upon Road Safety (Staysafe) 01 Jan 1984 01 Jan 1991 7 years 1 day
Political Party Activity
Australian Labor Party (ALP). Joined ALP in 1964. Member of the Jugiong Branch. President Hume Federal Executive Council 1962 - 1970. Murrumburah Central Deputy president 1970 - 1975. Candidate for Federal seat of Hume 1975 and 1977. Treasurer of Hume Federal Executive Councils and Burrinjuck State Electoral Council.
Community Activity
Councillor Demondrille Shire Council 1971- 1974. Councillor Harden Shire Council 1974- 1975 and 1977- 1983. Member Gundagai and Cootamundra Services and Citizens Club; Harden Country Club; Cootamundra Turf Club; Gundagai Racing Club; Jugiong Golf Club. Member of Cootamundra Returned Serviceman's Leagues Club and Gundagai Returned Serviceman's Leagues Club.
Qualifications, occupations and interests
Formerly a jackeroo, plant operator, self employed in the trucking industry and a service station proprieter. Educated to commercial high school level in Veszprem, Hungary 1940 - 1947. Recreational interests include golf, horse breeding and racing.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Married Betty on 8 January 1955 and had issue, 3 daughters.
Additional Information
Member of Former Members Association of New South Wales Parliament