Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

The Hon. Walter John HOLT, LL.B (1929 - 2012)

Member Photo
Date of Birth: 07/05/1929
Place of Birth: Sydney, New South Wales, Australia
Date of Death: 09/03/2012
Place of Death: Sydney, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Council 30 Aug 1972 22 Apr 1976 3 years 7 months 24 days A Member before reconstitution. A Member of the indirectly elected Council 1934 - 1978. Dates of Election 30 August 1972 and 27 November 1975. Casual vacancy – elected for balance of term of service of Hon. P.M.M Shipton, deceased. A Member of the directly elected Legislative Council. Date of Election 27 November 1975. Granted retention of the title of "Honourable" for life.
Member of the NSW Legislative Council 23 Apr 1976 05 Mar 1984 7 years 10 months 12 days
Deputy Leader of Opposition 08 Jun 1976 14 Jan 1977 7 months 7 days
Political Party Activity
Liberal Party. Joined Liberal Party in 1948. President of Bligh conference 1968 - 1972; president of Edgecliff branch since 1962; campaign director of Bligh in 1965, 1968 and 1971; spoken or organised during state and federal election campaigns since 1949. Campaign director of St George in 1972.
Community Activity
President of Captain Cook's Landing Place Trust at Kurnell 1969 - 1982; chairman of La Perouse Monuments Local Committee 1969 - 1982; member of National Parks and Wildlife Advisory Council; president of Woollahra Action Committee and campaign director in 1968.
Qualifications, occupations and interests
Lawyer (barrister). Owned a country property as a jackeroo. Educated at Barker College, Hornsby, New South Wales, from 1938 - 1944, and Sydney University in 1952 (LLB). Vice president of Civic Reform Association since 1967 - campaign committee of city council elections 1969 until 1971. Admitted as a Barrister at Law in 1954. Appointed as a Queens Counsel (Q.C) in 1982. Appointed as a Judge of the District Court 1993 - 2002. Recreational interests include golf.
Military Service
Pilot Officer with Sydney University Squadron in 1952, Royal Australian Air Force, reserve.
Honours Received
Officer of National Order of Merit (France) 1982. Fellow of Royal Society of Arts (London).
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Alderman at Woollahra Council from 1959 until 1965 and was Deputy Mayor in 1963.
Personal
Son of Henry Thomas Eulert Holt, judge of the District Court of New South Wales and Queen's Counsel, and Gladys Amelia Withycombe. Married (1) Eleanor Fel in 1960 and they had 2 sons and 1 daughter. Divorced 1976. Married (2) Judith Little (died 1987) in 1980. Married (3) Heather Lise Barritt in 1990.
Additional Information
Member of Former Members Association of New South Wales Parliament