Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr John William SULLIVAN (1929 - )

Member Photo
Date of Birth: 07/02/1929
Place of Birth: Narranderra, New South Wales, Australia
Date of Death:
Place of Death:
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 21 Feb 1981 28 Aug 1981 6 months 8 days
Member for Sturt 21 Feb 1981 28 Aug 1981 6 months 8 days
Political Party Activity
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Politician. Educated at Narranderra High School, St Patrick's College, Goulburn, Royal Military College, Duntroon. Recreational interests include golf and gardening.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
National Country Party. House of Representatives. Member for Riverina (1974 - 1977).
Local Government Activity
Personal
Son of W.Sullivan. Married Mollie O'Sullivan on 1 July 1955 and had issue, 2 daughters and 2 sons.
Additional Information