Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr Ernest George KEEGAN (1928 - 2008)

Member Photo
Date of Birth: 16/09/1928
Place of Birth: Sydney, New South Wales, Australia
Date of Death: 25/11/2008
Place of Death: Newcastle, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 19 Mar 1988 03 May 1991 3 years 1 month 15 days
Member for Newcastle 19 Mar 1988 03 May 1991 3 years 1 month 15 days
Political Party Activity
Independent.
Community Activity
Trustee Newcastle Museum, Newcastle International Sports Centre. Trustee of Newcastle Sports and Entertainment Centre, Director of Salvation Army Advisory Board, Newcastle Red Cross Advisory Board. Lake Macquarie Yacht Club. Director of Sisters of Mercy Advisory Board, Past President of Newcastle Business Chamber - Founder of 'Life Without Barriers Trust'. Life Member of Life Without Barriers Trust, Life Member of Association of Apex Clubs, life Member of Newcastle Cruising Yacht Club; Director of Newcastle Basketball Association; Director of Newcastle Academy of Sport. President and Chairman of Newcastle Academy of Sport. Vice president of Newcastle Show Association.
Qualifications, occupations and interests
Real estate agent and valuer. Educated at Adamstown Primary School and Cooks Hill High School. Self employed real estate agent and licensed valuer. Recreational interests include sailing, cooking, drawing, painting and swimming.
Military Service
Honours Received
Medal of the Order of Australian (OAM)
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Married Jeanette and had issue, 2 sons and 2 step-daughters.
Additional Information
Member of the Former Members of Parliament Association.