Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr Leroy Dudley SERISIER, LL.B (1927 - 2014)

Member Photo
Date of Birth: 09/12/1927
Place of Birth: Gilgandra, New South Wales, Australia
Date of Death: 12/05/2014
Place of Death: Bowral, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Council 23 Apr 1970 05 Nov 1978 8 years 6 months 14 days A Member of the indirectly elected Council 1934 - 1978. Date of Election 12 April 1970.
Leader of Opposition in the Legislative Council 03 Dec 1973 13 May 1976 2 years 5 months 11 days
Political Party Activity
Australian Labor Party (ALP). Joined party in 1953, office branch, state and federal electorate councils, member of central executive 1959 - 1963, 1964 - 1966.
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Lawyer (solicitor). Educated at Gilgandra district, Trinity Grammar, Summer Hill and University of Sydney., LLB 1950; admitted as a solicitor in 1951, with L.D Serisier and Company at Orange until 1959, Serisier, Hawke and Company until 1971, moved to Sydney; called to Bar in 1976; executive member of New South Wales Freedom from Hunger Campaign 1970 - 1974; Rugby administrator of Sydney Juniors and Central West 1946 - 1969; member of Bathurst Church of England synod 1964 - 1972, New South Wales general synod 1965, provincial synod in 1974. Recreational interests include philately, trotting, cricket and rugby.
Military Service
Served in Citizen Military Forces, 6th New South Wales Mounted Rifles, 1950 - 1952.
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Son of Leroy Dudley Serisier, solicitor and Isabel Franklin MacManus. Married Rosemary Dalton on 5 November 1955 and had issue, 3 daughters and 1 son.
Additional Information