Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr James Lawrence CURRAN (1927 - 2005)

Member Photo
Date of Birth: 15/04/1927
Place of Birth: Gilgandra, New South Wales, Australia
Date of Death: 18/05/2005
Place of Death: Gilgandra, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 23 Feb 1980 28 Aug 1981 1 year 6 months 6 days
Member for Castlereagh 23 Feb 1980 28 Aug 1981 1 year 6 months 6 days
Political Party Activity
Australian Labor Party (ALP). Member since 1962
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Teacher/Librarian. Educated at Gilgandra, St Stanislaus College, Bathurst, Armidale Teachers' College and the University of Sydney (B.Ec). 1972 - 1976 teacher/librarian with New South Wales Department of Education. Library adviser for Western Area Education and observer in the United Kingdom (Manchester) of resource centres and Community Centres for New South Wales Department of Education. Farmer at "Bundah", Gilgandra. Engaged in sheep, beef and wheat production. Private Secretary to former State Treasurer, Hon. J.B Renshaw. 1977 - 1980. Secretary to New South Wales Trade delegation to China in 1979. Manager for Industrial Promotion for New South Wales in New York and Los Angeles.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Son of P. M. G. Curran. Married June Duffy on 11 January 1949.
Additional Information