Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

The Hon. Delcia Ivy KITE (1923 - 2012)

Member Photo
Date of Birth: 25/08/1923
Place of Birth: Sydney, New South Wales, Australia
Date of Death: 21/08/2012
Place of Death: Sydney, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Council 23 Apr 1976 05 Mar 1984 7 years 10 months 12 days A Member of the indirectly elected Council 1934 - 1978. Date of Election 27 November 1975.
Member of the NSW Legislative Council 30 Apr 1984 03 Mar 1995 10 years 10 months 3 days A Member of the directly elected Legislative Council. Dates of Elections 27 November 1975 and 24 March 1984.
Political Party Activity
Australian Labor Party (ALP). Joined the party in 1948. Secretary of Granville branch, president of Rose Bay branch, Secretary of Granville state electorate council, secretary of Reid federal electoral council, secretary of Vaucluse state electoral council, secretary of Wentworth federal electoral council. Member New South Wales Administrative Committee 1970-1980. Executive New South Wales Labor Womens Committee 1970-1978.
Community Activity
Member Historic Houses Trust from 1980 - 1988.
Qualifications, occupations and interests
Draughtswoman; wife and mother. Educated at Garden's Road Primary School, Sydney Girls High School and Sydney Technical College, specialising in engineering and drawing. Employed by the Commonwealth Department of the Interior as a draughtswoman from 1941 - 1946. Recreational interests include environment, gardening, swimming, reading and stamp collecting.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Daughter of Alexander Henry Smith, shearer and publican, and his wife Ivy Margaret Clarke. Married Frederick Thomas Kite on 26 October 1946 and they had 2 sons and 2 daughters.
Additional Information
Member of the Former Members Association.