Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

The Hon. Joe Slater THOMPSON, AM (1923 - 2005)

Member Photo
Date of Birth: 25/07/1923
Place of Birth: Manly, New South Wales, Australia
Date of Death: 14/05/2005
Place of Death: Coffs Harbour, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Council 06 Mar 1974 05 Nov 1978 4 years 8 months A Member of the indirectly elected Council 1934 - 1978. Date of Election 6 March 1974. Elected at By-election to fill Riley and Wran vacancies.
Member of the NSW Legislative Council 06 Nov 1978 22 Feb 1988 9 years 3 months 17 days A member before reconstitution. A Member of the directly elected Legislative Council. Date of Election 7 October 1978. Granted retention of title of "Honourable" for life.
Political Party Activity
Australian Labor Party (ALP). Joined 1947; member of the Bellingen Branch. Served as president, Vice-President, Secretary and other positions in Padstow, Belfield, Campsie and Bellingen Branches. Executive member of New South Wales Branch 1969 - 1970 and on Administrative Committee 1971 - 1985. Chairman State Transport Committee 1977 - 1985. Served on Finance, Education, Energy and Industrial Committees.
Community Activity
Returned Serviceman's Leagues member since 1946 (Manly, Padstow, Enfield and Bellingen Branches). Patron Bellingen Surf Club. Chairman Trades Hall and Literary Institute 1958-1985. Member Labor Council of New South Wales 1959-1985 (President 1983-1985).
Qualifications, occupations and interests
Former trade union official. Churchill Fellow at Harvard. Educated at Christian Bros College, Manly. Member of Administrative Staff College Association; Completed Senior course in administration at Staff College, Mt Eliza. Interests include industrial relations, manufacturing industry and overseas trade. Recreational interests deep sea fishing and swimming.
Military Service
46th Battalion, 1st Australian Infantry Forces. Royal Australian Air Force (RAAF) 1942-1946 (pilot, 460 Squadron).
Honours Received
Member of the Order of Australia (AM) 1981.
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Member Bellingen Shire Council since 1987.
Personal
Married Norma and had issue, 3 sons and 1 daughter.
Additional Information
Churchill Fellow 1968. Former trade union official. Interests include industrial relations, manufacturing industry and overseas trade. Sporting interests included deep sea fishing and swimming.