Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

The Hon. (Barney) Henry Bernard FRENCH, AM (1922 - 2005)

Member Photo
Date of Birth: 07/08/1922
Place of Birth: Camden, New South Wales, Australia
Date of Death: 10/01/2005
Place of Death: Sydney, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Council 23 Apr 1973 03 May 1991 18 years 11 days A Member before reconstitution. A Member of the directly elected Legislative Council. Date of Election 24 March 1984. A Member of the directly elected Legislative Council. Date of Election 19 September 1981. Granted retention of title of "Honourable" for life.
Government Whip 04 Apr 1984 22 Feb 1988 3 years 10 months 19 days
Opposition Whip 06 Apr 1988 01 May 1989 1 year 26 days
Political Party Activity
Vice President Australian Labor Party (ALP) for 10 years. Active in Blaxland federal electorate and Bankstown State electorate area.
Community Activity
Member of Rushcutters Bay Maritime Reserve Trust and representing the Leader of the Opposition on Australian and New Zealand Army Corps Memorial Trust.
Qualifications, occupations and interests
Assistant Secretary and Secretary New South Wales Branch Federated Australian Worker's Union 1953 - 1984 (Federal President 1970 - 1983). Recreational interests include reading and fishing.
Military Service
Merchant Navy 1938 - 1945
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Married Pat and had issue, 3 sons and 1 daughter.
Additional Information
Assistant Secretary and Secretary NSW Branch FRAWU 1953-84 (Federal President 1970-83).