Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mrs Kathleen Harris ANDERSON (1921 - 1996)

Member Photo
Date of Birth: 01/11/1921
Place of Birth: Canowindra, New South Wales, Australia
Date of Death: 19/09/1996
Place of Death: Sydney, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Council 23 Apr 1973 28 Aug 1981 8 years 4 months 6 days A Member of the indirectly elected Council 1934 - 1978. Date of Election 5 April 1973. Short term continuing member on reconstitution, 6 November 1978
Government Whip 01 Oct 1976 28 Aug 1981 4 years 10 months 29 days
Political Party Activity
Australian Labor Party (ALP). Joined in 1963. Served on the State executive and State administrative committees including Presidency of the Woman's Committee. First woman to become Government Whip, a position she held from 1976 until her retirement in 1981. She was State secretary and later State president of the New South Wales Labor Women's Committee, Federal president of Labor Women and delegate to the ALP Federal conference 1965 - 1971.
Community Activity
Member of the Zoological Parks Trust (1988 - 1990), the Board of Health (1958 - 1965), the Housing Commission (1963 - 1966), the Science Foundation (Sydney University) (1966 - 1968), the Local Government Boundaries Commission (Chairman) (1981 - 1988), and the Edina Foundation.
Qualifications, occupations and interests
Educated at Sydney Girl's High School.
Military Service
Honours Received
Member of the Order of Australia (AM) 1982.
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
First woman appointed to the Sydney County Council 1963; Chairman for 5 years, 1966 - 1970.
Personal
Daughter of Tom Hough, carpenter and later secretary of the Bridge and Wharf Carpenter's Union, and his wife, Matron of the Canowindra Hospital. Married to Keith Anderson, who was also a Member of the Legislative Assembly (1961 - 1962), as was her son Peter Anderson (Member of the Legislative Assembly 1978 - 1995).
Additional Information