Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr Jack Frederick RICHARDSON (1921 - 2011)

Member Photo
Date of Birth: 23/09/1921
Place of Birth: Ashfield, New South Wales, Australia
Date of Death: 03/06/2011
Place of Death:
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 28 Jun 1952 14 Jan 1953 6 months 18 days
Member for Ashfield 28 Jun 1952 14 Jan 1953 6 months 18 days
Political Party Activity
Australian Labor Party (ALP). Member of Bankstown state electorate council 1951 - 1952.
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Lawyer (solicitor). Educated at Ashbury public school, Homebush High School and University of Sydney, admitted as a solicitor of the Supreme Court of New South Wales and High Court of Australia in 1952; panel solicitor Commonwealth Legal Service Bureau 1952 - 1954, J.F Richardson and Company to 1970, Heaney, Richardson and Heaney from 1970; life governor of Benevolent Society of New South Wales from 1952; chairman of New South Wales Mental Health Tribunal 1959 - 1961; junior vice president of St Thomas More Society; vice president of Western Suburbs district cricket club 1952 - 1953. Honorary Life Member of the Law Society of New South Wales. Honorary Life Member of the University of Sydney Union. Member of Former Members Association of the Parliament of New South Wales.
Military Service
Served with Sydney University Regiment and 116 / 221st Light Anti Aircraft Battery, Royal Australian Air Force, 1941 - 1945. Pilot officer Royal Australian Air Force Reserve.
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Son of Con Frederick Nelson Richardson, railway employee, and Mary Therese Boyd. Married (1) Roma Conlon (deceased) on 24 December 1955 and had issue, 1 daughter. Roman Catholic. Married (2) Diana, Baroness von Kohorn zu Kornegg, granddaughter of John Storey (Premier 1920 - 1921) in 1982.
Additional Information