Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Major Herbert John MCPHERSON (1917 - 1994)

Member Photo
Date of Birth: 09/02/1917
Place of Birth: Ganmain, New South Wales, Australia
Date of Death: 15/12/1994
Place of Death: Wagga Wagga, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Council 19 May 1964 28 Aug 1981 17 years 3 months 10 days A member before reconstitution. A Member of the indirectly elected Council 1934 - 1978. Date of Election 19 May 1964 and 5 April 1973. Casual vacancy – elected for balance of term of service of Hon. C.E Begg, resigned. Granted retention of title of 'Honourable' for life.
Deputy Leader of Opposition 29 Feb 1972 02 Dec 1973 1 year 9 months 4 days
Temporary Chairman of Committees 01 Aug 1973 01 Aug 1978 5 years 1 day
Political Party Activity
Australian Labor Party (ALP). Joined in 1957, president of state and federal electorate councils.
Community Activity
Member of Lions International, Wagga Wagga Base Hospital Board.
Qualifications, occupations and interests
Farmer and butcher. Educated at North Wagga Wagga and Wagga Wagga rural schools; commenced work at age fourteen in a butcher's shop, master butcher in Wagga Wagga from 1951; also became a farmer. Recreational interests include golf, politics and music.
Military Service
Served in 2nd Australian Infantry Forces from 1940 until 1946, Citizen Military Forces from 1948 until 1960, (Major)
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Alderman of Wagga Wagga Council 1956 - 1959.
Personal
Son of John McPherson, master butcher, and Josephine Ledger. Married Lorna Ellis on 7 May 1943 and had issue, 1 daughter and 3 sons. Church of England. Funeral at St John's Anglican Church, Wagga Wagga.
Additional Information
Papers in the Charles Sturt University Regional Archives: http://www.csu.edu.au/research/archives/collection/regional/records/political