Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr Keith William ANDERSON (1916 - 1965)

Member Photo
Date of Birth: 23/10/1916
Place of Birth: Eurobodalla, New South Wales, Australia
Date of Death: 27/11/1965
Place of Death: Concord, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 25 Feb 1961 05 Feb 1962 11 months 12 days
Member for Paddington-Waverley 25 Feb 1961 05 Feb 1962 11 months 12 days By-election – elected for balance of term of W. J. Ferguson
Political Party Activity
Australian Labor Party (ALP).
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Carpenter. Carpenter with Maritime Services Board. President of Bridge, Wharf and Engineering Construction Carpenters' Union for eight years; later was a patrolman; member of Waverley-Bondi Junction branch of the Returned Services League of Australia. Recreational interests include being active in local sporting organisations.
Military Service
Served in the 2nd Australian Imperial Forces (2nd AIF) in the Middle East and Pacific, 1940 - 1945.
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Alderman at Waverley from 1957 until 1962, Mayor from 1957 until 1958.
Personal
Son of Peter Oulandd, labourer and Ethel Christian Phillips. Married Kathleen Hough on 1 February 1946 and had issue, 1 son. Methodist cremation.
Additional Information